6 maja 2013

Piknikowy poniedziałek


Siedemnasty post z cyklu "Tyle pięknych poniedziałków".

Pisałam już w zeszłym tygodniu, że jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Od paru lat skrycie marzę o prawdziwym koszu piknikowym, z przegródkami na kieliszki, szklanki, talerzyki i sztućce - ale i bez niego można zorganizować świetny piknik.

Od paru lat obserwuję, że słowo "majówka" oznacza jedynie ten pierwszy długi weekend, a tymczasem przecież chodzi o majowy piknik! Poniżej garść pomysłów, porad i inspiracji. Jeśli zastanawiacie się, jak urządzić piknik, pomyślcie jeszcze raz - tym razem nad tym, kiedy i gdzie!

1. WYBIERZ MIEJSCE
Piknik można urządzić nad wodą, w parku lub na polance w lesie. Jedyne czego potrzebujesz, to płaska powierzchnia, na której można usiąść i rozłożyć koc lub obrus.
Jeśli deszcz pokrzyżował piknikowe plany, zrób namiot z koca, na podłodze połóż poduszki... i zjedzcie w domu.
Każde miejsce jest dobre na piknik! Byle z dala od mrowisk i innych siedlisk dzikich bestii.
Jeśli piknik urządzamy nad wodą, warto wziąć ze sobą środki odstraszające komary.
2. WYBIERZ TRANSPORT
Samochód nie wjedzie wszędzie, ale za to przewiezie każdą ilość bagażu. Z kolei transport publiczny lepszy jest dla tych, którzy nie wyobrażają sobie bezalkoholowych orzeźwiaczy. Krakowskim targiem: najlepiej wsiąść na rower!
3. ZAPLANUJ MENU Jedzenie na piknik musi spełniać tylko dwa warunki: nadawać się do transportu i jedzenia rękami. Świetnie sprawdzają się kanapki. Nie muszą być nudne! Można je sprasować, zrobić kanapkowy tort z okrągłego bochenka albo wrapy z tortilli. Jako owijka sprawdza się też ciasto filo, ciasto francuskie, papier ryżowy czy naleśniki. Można do nich zapakować warzywa z dressingiem, wędlinę z serem albo lekką sałatkę.
Jeśli piknikujemy na słodko, to brownie czy kruche ciasteczka będą idealne. Owoce można nadziać na wykałaczki, będzie łatwiej je zjeść. Zachwyciły mnie desery i ciasta w małych słoiczkach - wyglądają uroczo, a przy tym wygodnie je transportować
4. PAMIĘTAJ O SPRZĘCIE
Jedno- lub wielorazowe sztućce, małe torebeczki z solą i pieprzem, wreszcie serwetki: te zastępujące talerz i te do wycierania rąk. Warto też zabrać worek na ewentualne śmieci i resztki.
5. SPAKUJ SIĘ - I W DROGĘ
Piknik to świetny prezent na Dzień Matki albo na urodziny.
Może być też sposobem na oryginalną randkę, a nawet na nietypowe przyjęcie weselne. Co tu dużo mówić... Cały maj przed nami!

PS. Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą z serwisu Pinterest. Już wkrótce podzielę się z Wami przepisami i fotografiami moich własnych pomysłów. Tymczasem piknikujcie na zdrowie przez cały piękny tydzień!