5 stycznia 2014

7 fajnych wyzwań książkowych


Chcesz więcej czytać w nowym roku? Zacznij od dobrego planu.
Od kilku lat zapisuję okładki przeczytanych książek w specjalnym folderze na fanpage'u bloga. Staram się, by rocznie było ich co najmniej 52: po jednej na każdy tydzień roku. Choć mam niewiele czasu na czytanie - przy dobrych wiatrach to ok. godzina dziennie - to na szczęście czytam szybko, więc bez większych problemów osiągam tę liczbę.

Ale przecież nie ilość się liczy, a jakość. Dlatego czasem warto rozejrzeć się za czymś, co poszerzy nasze czytelnicze horyzonty. Przygotowałam dla Was listę najfajniejszych według mnie wyzwań czytelniczych.

1. LISTA BBC

Stworzona w Wielkiej Brytanii lista 100 książek, które każdy powinien przeczytać. Dobór tytułów może wzbudzać kontrowersje (Biblia sąsiaduje tu z serią o Harrym Potterze i z Tołstojem), jednak trudno nie zgodzić się z faktem, że zdecydowana większość wymienionych tu pozycji należy do kanonu literatury światowej. Ukończenie tego wyzwania prawdopodobnie zajmie Wam lata, ale da dużo satysfakcji.


2. 1001 KSIĄŻEK, KTÓRE MUSISZ PRZECZYTAĆ PRZED ŚMIERCIĄ

Lista pochodzi z książki pod tym samym tytułem. (Zresztą to cała seria - jest tom o miejscach, które musisz odwiedzić, filmach, które musisz obejrzeć, płytach, których musisz posłuchać, a nawet o piwach, których musisz spróbować). Wymienieni zostali autorzy z różnych krajów, różnych epok i piszący w różnych konwencjach. Jeśli się zdecydujecie, nie będzie łatwo, bo część książek trzeba czytać w oryginalnych wersjach językowych, nierzadko trudno dostępnych. Ale satysfakcja gwarantowana!


3. WEDŁUG WZROSTU

Sympatyczne wyzwanie, zakładające ułożenie przeczytanych w ciągu roku książek w piramidę tak wysoką jak czytający. Tu najłatwiej mają niewysocy czytelnicy książek wydanych tanio, na grubym papierze i z dużymi marginesami... Albo miłośnicy Margit Sandemo, bo wszystkie 82 tomy jej trzech sag tworzą wieżę dorównującą wzrostem przeciętnej Polce.


4. NOBLIŚCI

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotąd 110 autorów. Jako że jest to najbardziej prestiżowa z nagród w tej dziedzinie, warto spróbować przyjrzeć się dziełom, które De Aterton, czyli osiemnastu jurorów, uznało za godne uwagi i docenienia. Nie wiem, czy możliwe jest ukończenie tego wyzwania w rok, zwłaszcza czytając "całokształt twórczości", ale na pewno da się zacząć. Ja znam utwory jedynie 22 osób spośród wszystkich nagrodzonych.


5. Z PÓŁKI

Wielu moli książkowych, których znam, uwielbia kupować książki. Czasem robią to w takim tempie, że nie nadążają z czytaniem. Taki zakupoholizm potrafi być równie destrukcyjny co kompulsywne kupowanie ubrań czy torebek - na szczęście łatwo mu zaradzić. Wystarczy po prostu czytać to, co już się kupiło, To bardzo przyjemne, móc stanąć przed biblioteczką i powiedzieć sobie: "wszystko przeczytane!". A później można iść na zakupy...

6. KRÓLOWA KRYMINAŁÓW

Chodzi oczywiście o Agathę Christie, która napisała 66 powieści i 14 tomów opowiadań kryminalnych. Książki uznawane są za klasykę i stanowią częsty punkt odniesienia dla współczesnych autorów tego gatunku. Jeśli często czytacie kryminały, to wyzwanie może się okazać bardzo rozwijające.


7. WYZWANIE RORY GILMORE

Na koniec - wyzwanie nieco żartobliwe, dla fanek serialu "Gilmore Girls" (w Polsce znane jako "Kochane kłopoty"). Ktoś wykonał benedyktyńską pracę i przyjrzał się wszystkim odcinkom siedmiu serii, by zrobić listę książek, z jakimi widzowi pokazuje się główna bohaterka. Dzięki temu każdy może sobie porównać, czy jest tak samo oczytany jak fikcyjna studentka Yale.

Zobacz książki, które czytała Rory Gilmore >>

Autorką obrazu wykorzystanego jako ilustracja jest Maria Frieburg.