24 marca 2012

Muffiny - teoria i praktyka


Jak zrobić muffiny?

Przepisów na ten wypiek jest w internecie od groma, w księgarniach znajdziecie książki poświęcone tylko muffinom, a w amerykańskich serialach pojawiają się dzieci przygotowujące te "wyjątkowo proste" wypieki na lekcjach gospodarstwa domowego. Ale czy to na pewno jest wyjątkowo proste?

Muffiny miesza się krótko

Kiedy już dokładnie zmieszamy dwa rodzaje składników w dwóch osobnych miskach - suche i mokre - na pewno niektórych kusi, żeby wziąć do ręki mikser i wymieszać ciasto na muffiny porządnie. "Aż odetchnie", jak mówią niektórzy o momencie, w którym wtłoczone mikserem do ciasta powietrze ucieka z niego jednym dużym bąbelkiem. Ale nie tędy droga - zbyt długo mieszane muffiny nie będą jednorodne i gąbczaste, ale twarde, ciągliwe i z dziurami w środku.

Nie mikser, a łyżka

Po 10-15 machnięciach łyżką składniki muffinów połączą się wystarczająco, żeby ciasto podczas pieczenia podwoiło objętość. Mieszamy najwyżej pół minuty. W masie zapewne pojawią się grudki mąki, nie do końca rozmieszane, ale to w niczym nie przeszkadza! Nie dajmy się perfekcjonizmowi. Przy dłuższym mieszaniu z mąki uwalnia się gluten, którego włókna tworzą "węzełki" nieprzepuszczalne dla środka spulchniającego (sody lub proszku do pieczenia). W efekcie zamiast pulchnych muffinów z przyjemnie okrągłym czubkiem (tzw. "grzybkiem") otrzymujemy twarde, dziurawe potworki.
 
Najłatwiejsze ciasto w świecie

Jak widać, nawet jeśli nie mamy specjalistycznego sprzętu w postaci miksera, możemy spokojnie zaprzyjaźnić się z muffinami. Jedyne, co będzie potrzebne, to foremki - od tego nie uciekniemy. Na szczęście wystarczy wybrać się do najbliższego hipermarketu (zwykle kupicie tam blachy z wgłębieniami oraz papierowe foremeczki do ich wykładania - tzw. papilotki), polować na promocję w pobliskim dyskoncie (parę razy do roku w ofercie Lidla czy Biedronki są silikonowe foremki - albo na blaszce, albo pojedyncze, "wolnostojące"; nie potrzebują papilotek) albo zrobić zakupy w internecie (mają m.in. jednorazowe sztywne foremki papierowe, ułatwiające transport).

A jak już nauczycie się robić muffiny... To przyjdzie czas na kolejny odcinek - cupcake'i!