25 lutego 2013

Lazurowy poniedziałek


Projekt 28 zdjęć
Siódmy post z cyklu "Tyle pięknych poniedziałków".Błękitne niebo w słoneczny poranek, turkusowa tafla wody na tle zdjęć z wakacji, kobaltowe szybki witraży... Odcieni niebieskiego jest wiele, ale mają jedną wspólną cechę: działają relaksująco i stanowią piękne tło, wdzięcznie łącząc się z praktycznie każdą barwą. Na tle lazurowego nieba wszystko wygląda przepięknie.Lazurowa Polska.
Błękit występuje w naturze stosunkowo rzadko, jeszcze rzadziej trwale, dlatego przed wynalezieniem syntetycznych pigmentów należał do najdroższych barwników, przebijając nawet purpurę i złoto.

Lazurowe Włochy.
Naturalny kolor trawertynu prezentuje się zjawiskowo na tle bezchmurnego rzymskieog nieba.

Lazurowa Barcelona.
Kobaltowoniebieska ceramika jest bardzo popularne na południu Europy (Hiszpania, Włochy, Grecja), ale także w Holandii (ceramika z Delft), w Polsce (Bolesławiec, Włocławek) oraz na Dalekim Wschodzie.Lazurowy Tubądzin.
Płytki ceramiczne polskiej produkcji, seria Majolika. Z czystym sumieniem polecam, bo są nie tylko piękne, ale i świetnej jakości - od 5 lat mamy je na podłodze i na ścianie w kuchni.
Lazurowy dom.
Zdjęcia z portalu Pinterest, ale jako posiadaczka kobaltowej ściany jak na lewym zdjęciu zapewniam, że to pomysł godny rozważenia. Kobaltowe talerze podobne do tych po prawej można kupić na przykład w Ikei.
Niech to będą drzwi do wakacji i okno na relaks. Miłego lazurowego poniedziałku!