3 grudnia 2014

Ja pierniczę, ale ładnie! Pierniczki świąteczne - FAQ


Czyli o tym, jak dekorować pierniki - porady praktyczno-techniczne.
Od kilku lat piekę przed świętami legion pierniczków o najróżniejszych kształtach. Część po prostu zjadamy z rodziną, a część rozdaję jako prezenty: przyjaciołom, teściom, współpracownikom. Wyrobiłam sporo roboczogodzin nad foremkami i lukrem - na tyle dużo, że chyba mogę podpowiedzieć Wam co nieco, a przynajmniej tym z Was, którzy w "pierniczeniu" nie mają doświadczenia.

JAK PIEC?
Ręczę za ten przepis. Podane w nim proporcje to podwójna porcja, z której wychodzi jakieś 8 blach ciastek. Ciasto jest elastyczne i dobrze się z nim pracuje. Po tegorocznym polowaniu na przyprawy odradzam kupowanie gotowych mieszanek przypraw do piernika - zawierają głównie cukier. Lepiej jest zrobić swoją własną mieszankę z cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków, imbiru, kardamonu, czarnego pieprzu, anyżu. Ja co roku robię inną, co nadaje pierniczkom cudowną niepowtarzalność.

CZYM DEKOROWAĆ?
Zasadniczo dekoruję lukrem królewskim, gotowymi posypkami i ozdobami, czekoladą i bakaliami. Głównym plusem takiego rozwiązania jest trwałość - gotowe pierniczki jeszcze tego samego dnia można schować do puszki, warstwami. Nie posklejają się. Jeśli nie zależy Wam na trwałych i zasychających rozwiązaniach, można użyć zwykłego lukru na bazie cukru pudru i soku z cytryny (bardziej się rozlewa), gotowych polew (mają koszmarny skład) czy pisaków cukrowych (jak polewy, poza tym nie zasychają w ogóle), ale ten tekst jest o tym, co ja robię, więc odpuszczę sobie hejty na sklepowe syfy.

Przygotowanie lukru królewskiego:
1. 2 jajka w temperaturze pokojowej wyszoruj pod ciepłą wodą, a następnie sparz wrzątkiem.
2. Rozbij skorupki i oddziel białka od żółtek.
3. Do sporej miski wsyp 400 g cukru pudru.
4. Dodaj trochę białek (ok. 1/3) i zacznij miksować.
5. Dolewaj białka tak długo, aż lukier osiągnie konsystencję gęstej pasty i nie będzie się rozpływał.
6. Opcjonalnie dodaj barwnik w żelu (po trochę, jest skoncentrowany!) i zmiksuj.


JAK DEKOROWAĆ?
Już dawno olałam wszelkie woreczki cukiernicze, które kosztują krocie, czy rękawy, które się prują i przeciekają. W Lidlu znajdziecie woreczki śniadaniowe i za cenę ok. 3 zł macie 100 idealnych woreczków do dekorowania. Prosto i tanio.

Nakładanie lukru do woreczka: przygotuj sobie czystą szklankę. Włóż do niej woreczek i naciągnij nadmiar na zewnętrzne krawędzie. Weź czystą łyżkę, zanurz ją w zimnej wodzie i przełóż potrzebną porcję lukru do woreczka. Skręć końcówkę i zawiąż na supeł. Odetnij róg i możesz brać się do roboty.

Dodatkowe przybory, które się przydadzą:
- pęseta cukiernicza (lub kosmetyczna, ale umyta): do nakładania szczególnie małych dekoracji
- wykałaczki - do wygładzania "szpiców", które czasem powstają na zakończeniu kresek lukru
- papilotki na muffiny - jako pojemniczki na posypki, które można później wygodnie zwinąć w lejek i wrzucić pozostałości do słoiczków czy torebek - jak na zdjęciu.

PRZYKŁADOWE WZORY

Kontur
Najprostsze, co może być. Po prostu obrysuj lukrem krawędzie ciastka.

Paski
Ozdób ciastko równoległymi liniami, w pionie, poziomie lub po ukosie.


Loczki
Wyciskaj lukier w nieregularne sprężynki, miejsce po miejscu.


Szlaczki
Zrób wzorek ze szlaczków w różnych kolorach lub użyj szlaczka jako konturu. Przypomnij sobie przedszkolne czasy - możesz robić falę, płotki, zygzaki, ósemki pionowe czy poziome albo napisy. Uważaj tylko, żeby nie przekombinować, bo lukier zachowuje się zupełnie inaczej niż długopis.


Kratka
Wymaga dwóch rodzajów lukru: wyciskanego z woreczka i rozrzedzonego do pokrycia całej powierzchni ciastka. Zacznij od konturu, który wypełnisz rozrzedzonym lukrem w tym samym kolorze. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, namaluj kratkę innym kolorem.


Jeśli jakieś kwestie wydają Wam się niejasne, nie wahajcie się dopytać w komentarzach.
No i... wszystkiego najsmaczniejszego!